خريد

چك و سفته دو سند تجاري


تا پيش از اين در خصوص استعلام چك برگشتي و موارد آن سخن گفتيم. در اين بخش مي خواهيم در خصوص يك سند تجاري ديگري بحث به ميان آوريم. مورد مطالعاتي ما در اين مطلب، استعلام چك برگشتي و سفته مي باشد. در اين بخش از ارائه تعريف استعلام چك برگشتي سرباز زده و تنها به تعاريفي در خصوص سفته و نكات قانوني آن مي پردازيم تا با كنكاش در اين زمينه بستري فراهم شود تا بتوانيم به راحتي تفاوت قانوني و حقوقي استعلام چك برگشتي را در قياس با سفته مورد بازيابي و بررسي قرار دهيم.

تعريف سفته

سفته به واقع يك تعهدنامه اي مي باشد كه به موجب آن امضاء كننده سفته متعهد مي گردد كه مبلغ وجهي را در يك زمان مشخص و تعيين شده اي به محض مطالبه از سوي دارنده آن در وجه حامل يا شخص معين براي وي حواله نمايد. همواره بايد در نظر داشت كه پيش از هر گونه معامله اي مي بايست با چك و سفته و نكات قانوني آن ها مطلع گرديد تا با خسارت هاي سنگيني مواجهه نگرديد. در قسمت هاي بعدي به تفاوت قانوني استعلام چك برگشتي و سفته روي خواهيم آورد تا تا با ديدي باز وارد معاملات تجاري خود شويد و از عدم پرداخت چك هاي خود و سفته هاي خود تا حد امكان دوري گزيده تا سابقه شما در بازار خدشه دار نشود.

تفاوت قانوني چك برگشتي و سفته

هر چند كه ميان چك و سفته تفاوت هايي غير از تفاوت قانوني نيز وجود دارد؛ اما در اين بخش از انواع آن تفاوت ها صرف نظر كرده تا تنها به تفاوت قانوني آن ها بپردازيم كه عبارتند از:

  1. چك به عنوان تنها سند تجاري محسوب مي شود كه در بردارنده وجه كيفري است. شما پس از استعلام چك برگشتي مي توانيد عليه صادركننده چك شكايت كيفري نماييد. اما سفته وجه كيفري ندارد و فاقد اين ويژگي است. به تعبيري ديگر چك جنبه كيفري دارد در حاليكه سفته تنها وصف حقوقي دارد.
  2. برخلاف چك كه پس از استعلام چك برگشتي شبكه هاي بانكي دارنده حساب را از دريافت دسته چك محروم مي سازد، در سفته چنين شرايطي وجود ندارد و با توجه به اينكه عدم پرداخت وجه سفته برخلاف عدم پرداخت چك جرم محسوب نمي گردد؛ بنابراين مجازات عليه وي اعمال نمي گردد و بانك ها نمي توانند به علت عدم پرداخت وجه سفته به شخص مذكور سفته جديد ندهند.
  3. با استناد ورزيدن به چك و در دست داشتن گواهي عدم پرداخت آن پس از استعلام چك برگشتي مي توان بدون واريز نمودن خسارت احتمالي به صندوق دادگستري، اموال بدهكار را توقيف ساخت ولي در خصوص سفته روال كار به اين شيوه نمي باشد و به اين منظور حتما مي بايست پس از واخواست آن از اين مزيت بهره مند گرديد. علاوه بر اين مسئله بر حسب قانون و مقررات خسارت تاخير تاديه در چك دقيقا از تاريخ سر رسيد آن مورد محاسبه واقع مي شود؛ حال آنكه در سفته ممكن است تحت شرايطي از تاريخ مطالبه و يا طرح دعاوي و يا حتي از تاريخ واخواست سفته اين فرآيند مورد محاسبه واقع گردد.
  4. امضاي چك قابل انكار نيست؛ حال آنكه امضاي سفته قابل انكار مي باشد. به تعبيري ديگر صادركننده چك نمي تواند چنين ادعاء كند كه امضاي روي چك متعلق به وي نيست با براي انكار خود رو به آوردن يك دليل موجه آورد. ولي صادر كننده سفته مي تواند امضاي زير سفته را انكار سازد.
  5. صدور گواهي عدم پرداخت چك پس از استعلام چك برگشتي رايگان مي باشد ولي واخواست سفته دربردارنده هزينه است. دريافت دسته چك نيز هزينه اي ندارد ولي سفته هزينه بر است.
  6. دريافت نمودن چك محدوديت دارد ولي تهيه سفته بدون هيچ گونه محدوديتي است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۵:۵۵ توسط:كيوان موضوع:

ريسك مالي و انواع آن


ريسك مالي يكي از بزرگترين دغدغه‌هاي هر كسب و كار و هر موسسه مالي و بانكي است. يكي از راهكارهاي كاهش ريسك مالي بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري ارائه دهنده وام و تسهيلات استفاده از خدمات آژانس‌هاي اعتبار سنجي است. آژانس‌هاي اعتبار سنجي داراي سامانه‌هايي در فضاي وب و اپليكيشن موبايل هستند كه بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري ارائه دهنده تسهيلات و وام به راحتي مي‌توانند از اين طريق رتبه و امتياز اعتباري اشخاص حقيقي و حقوقي و كسب و كارهاي متقاضي وام و تسهيلات را مشاهده كنند و به افراد خوش حساب و داراي اعتبار مالي مناسب خدمات ارائه دهند. از ديگر خدمات اين آژانس‌هاي اعتبار سنجي مي‌توان به استعلام آنلاين تسهيلات، استعلام بانكي آنلاين و استعلام معوقات بانكي اشاره كرد. در ادامه مقاله انواع خطرات و ريسك‌هاي مالي بيشتر بررسي خواهد شد.

انواع خطرات و ريسك‌ها:

مي توان ريسك را گرفتن نتيجه غيرمنتظره يا منفي اشاره كرد. هرگونه فعاليت يا فعاليتي كه منجر به از بين رفتن هر نوع هدفي شود را مي‌توان خطر و ريسك ناميد. انواع مختلفي از خطرات وجود دارد كه يك شركت ممكن است با آن روبرو شود و بايد بر آن غلبه كند. به طور گسترده، ريسك‌ها را مي توان به سه نوع ريسك كسب و كار، ريسك غير تجاري و ريسك مالي طبقه بندي كرد.

ريسك كسب و كار: اين نوع ريسك و خطرات توسط خود شركتهاي تجاري به منظور به حداكثر رساندن ارزش سهامداران و سودها صورت مي‌گيرد. به عنوان مثال ، شركت‌ها براي بازاريابي كالاي جديد به منظور دستيابي به فروش بيشتر، ريسك‌هاي پر هزينه‌اي را براي بازاريابي در نظر مي‌گيرند.

ريسك غير تجاري: اين نوع خطرات و ريسك‌ها تحت كنترل شركت‌ها و كسب و كارها نيستند. خطرات ناشي از عدم تعادل سياسي و اقتصادي را مي توان ريسك غير تجاري ناميد.( استعلام معوقات بانكي استعلام آنلاين تسهيلات استعلام بانكي آنلاين )

ريسك مالي: ريسك مالي همانطور كه اين اصطلاح نشان مي‌دهد، ريسك و خطري است كه باعث ضرر مالي كسب و كارها مي‌شود. ريسك مالي عموما به دليل بي ثباتي و ضرر در بازار مالي ناشي از نوسانات ارزش سهام، ارز،  نرخ بهره و موارد ديگر ايجاد مي‌شود.

انواع ريسك مالي

خطر بازار:

اين نوع ريسك به دليل نوسانات قيمت و ارزش ابزارهاي مالي ايجاد مي‌شود. ريسك بازار را مي‌توان به عنوان ريسك جهت دار و ريسك غير مستقيم طبقه بندي كرد. ريسك جهت دار به دليل نوسانات ارزش سهام، نرخ بهره و موارد ديگر ايجاد مي‌شود. از طرف ديگر، ريسك غير مستقيم مي‌تواند خطرات ناپايدار مالي ايجاد كند.

ريسك اعتباري:

اين نوع ريسك مالي زماني ايجاد مي‌شود كه فرد نتواند به تعهدات خود عمل كند. ريسك اعتباري معمولا به دليل سياستهاي دشوار ارزي ايجاد مي‌شود. از طرف ديگر اين ريسك و خطر هنگامي به وجود مي‌آيد كه يك طرف پرداخت را انجام دهد در حالي كه طرف مقابل نتواند به تعهدات خود عمل كند.

ريسك نقدينگي:

اين نوع ريسك و خطر ناشي از عدم توانايي در انجام معاملات است. ريسك نقدينگي را مي توان به خطر نقدينگي دارايي و خطر نقدينگي براي سرمايه گذاري طبقه بندي كرد. ريسك نقدينگي دارايي چه به دليل خريداران ناكافي يا فروشندگان ناكافي در مقابل سفارشات فروش محصولات و خدمات ايجاد مي‌شود.

ريسك عملياتي:

اين نوع خطر ناشي از وجود مشكلات عملياتي مانند سوء مديريت يا مشكلات فني است. ريسك عملياتي را مي‌توان به ريسك كلاهبرداري و ريسك مدل و طرح طبقه بندي كرد. خطر تقلب به دليل عدم كنترل ايجاد مي‌شود و ريسك مدل به دليل كاربرد نادرست مدل و طرح ايجاد مي‌شود.

ريسك قانوني:

اين نوع ريسك مالي ناشي از محدوديت‌هاي قانوني مانند دادخواست‌ها است. هر زمان كه يك شركت به خاطر رسيدگي‌هاي قانوني با ضررهاي مالي خود روبرو شود، اين يك ريسك قانوني است. عموما براي كاهش ريسكهاي مالي مي توان از گزارش اعتباري سامانه اعتبار سنجي آنلاين استفاده نمود در اين سامانه ها مي توانيد گزارش استعلام معوقات بانكي و استعلام بانكي آنلاين و استعلام آنلاين تسهيلات را دريافت نمائيد .)

New layer...

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۴:۱۸ توسط:كيوان موضوع:

تاريخچه پيدايش بانكداري در ايران


شايد دانستن پيدايش اولين بانك ايراني برايتان جالب باشد. در مطالب پيشين پيدايش بانكداري در جهان شرح داده شد. در اين مقاله به پيدايش بانكداري در ايران مي‌پردازيم.

در روزگار قبل از هخامنشيان، مردم پول‌هاي خود را به معابد و شاهزادگان مي‌سپردند. هخامنشيان با فتح كشور ثروتمند ليدي كه مردمانش به ضرب سكه اشتغال داشتند و همچنين فتح بابل كه در زمان حمورابي قوانين و مقررات خاص خود را براي اعطاي وام و پذيرش سپرده‌ها داشت، اقتصاد ايران را وارد مرحله جديدي كردند و موجب رونق اقصاد ايران و رواج پول مسكوك شدند.

سرآغاز بانكداري در ايران را مي‌توان تاسيس بانك‌هايي خصوصي نظير" اگيبي و پسران " در زمان هخامنشان دانست. بنيانگذار اين بانك فردي به نام يعقوب از مهاجران يهودي مقيم بابل بود و فعاليت‌هاي آن شباهت بسياري به بانك‌هاي امروزي داشت. از جمله فعاليت‌هاي بانك اگيبي و پسران مي‌توان به اعطاي وام و قبول سپرده، ايجاد حساب بانكي براي مشتري و صدور چك اشاره كرد.

در سال 1266 شمسي اولين بانك خارجي در ايران با نام " بانك جديد شرق " كه مركز آن در لندن و حوزه عملياتش مناطق جنوبي آسيا بود بدون كسب مجوز از دولت شروع به فعاليت كرد و شش شعبه در ساير شهرهاي ايران داير نمود. اين بانك براي نخستين بار در ايران حساب جاري كه بهره به آن تعلق مي‌گرفت، ارائه نمود. اين بانك سه سال در ايران فعاليت و پس از تاسيس بانك شاهنشاهي كليه اموال خود را به آن واگذار كرد.

بانك شاهنشاهي ايران در سال 1267 هجري شمسي توسط فردي انگليسي به نام بارون جوليوس دو رويترز كه موسس خبرگزاري رويترز بود، تاسيس شد. رويترز كه با اعطاي وام به ناصرالدين شاه به امتيازات بسياري دست يافته بود حق تاسيس بانك شاهي را به مدت شصت سال از ناصرالدين شاه گرفت و مهم‌تر از آن انحصار انتشار اسكناس نيز به رويترز انگليسي واگذار شد. اين بانك از سال 1269 فعاليت خود را آغاز كرد. سرمايه اوليه بانك يك ميليون ليره و تابع قوانين انگلستان بود در سال 1309 حق انحصاري نشر اسكناس از اين بانك خريداري شد و به بانك ملي ايران واگذار گرديد.

پس از بانك شاهي همچنان امتياز تاسيس بانك به اتباع خارجي سپرده مي‌شد. اين بار نيز امتياز تاسيس بانك به مدت 75 سال به يكي از اتباع روسيه تزاري واگذار گرديد اين بانك " بانك استقراضي ايران " نام گرفت.  بانك استقراضي ايران در سال 1270 آغاز به فعاليت كرد. در سال 1301 برمبناي توافق بين ايران و اتحاد جماهير شوروي به دولت ايران واگذار شد و در سال1312 در بانك كشاورزي ادغام شد.

در سال 1303 به منظور تسهيل مبادلات بازرگاني بين دو كشور ايران و اتحاد جماهير شوروي سابق و انجام امور مالي موسسات بازرگاني وابسته به دولت شوروي در ايران " بانك ايران و روس " تاسيس شد. فعاليت‌هاي اين بانك بر مبناي قوانين بانكي ايران صورت پذيرفت.

در سال 1304 نخستين بانك ايراني با سرمايه 3,883,950 ريال از محل موجودي صندوق بازنشستگي نظاميان تاسيس شد و در 24 اسفند همان سال اولين شعبه بانك سپه در شهر رشت افتتاح گرديد و علاوه بر معاملات نظاميان به گشايش اعتبار براي بازرگانان و معاملات بازرگاني پرداخت. در سال 1305با استفاده از وجوه صندوق بازنشستگي كشور، " موسسه رهني ايران " تاسيس شد. اين موسسه در ابتدا تحت نظارت وزارت دارايي فعاليت مي‌كرد و در مقابل اخذ وثيقه منقول، به اعطاي وام به افراد با نرخ بهره پايين پرداخت. اين موسسه پس از تاسيس بانك ملي ايران به بانك ملي واگذار شد و به " بانك كارگشايي " تغيير نام يافت. اكنون بانك سپه با حدود 1700 شعبه نقش بسيار مهمي را در تحقق اهداف اقتصادي كلان كشور ايفا مي‌نمايد.

در سال ۱۳۰۶، قانون اجازه تاسيس بانك ملي توسط مجلس شوراي ملي تصويب شد. در شهريور ۱۳۰۷ بانك ملي ايران در تهران فعاليت خود را آغاز كرد. اولين مدير عامل بانك ملي " دكتر كورت لنيدن بلات " و معاون او " فوگل " از كشور آلمان به ايران آمدند. از مهم‌ترين اقدامات بانك ملي مي‌توان به لغو امتياز انتشار اسكناس توسط بانك شاهنشاهي اشاره كرد. از آغاز سال ۱۳۱۱ شمسي اسكناس‌هاي بانك ملي مورد استفاده قرار گرفت.

نخستين بانك خصوصي ايران " بانك بازرگاني ايران " نام داشت كه به شكل شركت سهامي عام تاسيس شد. تا اواسط سال 1331 پنج بانك‌خصوصي ديگر به نام‌هاي عمران، صادرات، تهران، بيمه بازرگاني و پارس تاسيس شدند.

بانك مركزي ايران در سال 1339 يعني هفتاد و سه سال پس از شروع فعاليت‌هاي بانكي در ايران تاسيس شد و فعاليت‌هاي غيرانتفاعي بانك ملي ايران مانند انتشار اسكناس، ضرب سكه، بانكداري دولت به بانك مركزي واگذار گرديد. بانك مركزي مسئوليت اداره نظام پولي و اعتباري و كنترل سازمان بانكي كشور را به عهده گرفت. استعلام بانكي

سرانجام دولت ايران، يك سال پس از پيروزي انقلاب اسلامي (سال 1358)، به منظور حفظ حقوق سپرده‌گذاران و سرمايه‌هاي ملي و تضمين بازپرداخت سپرده‌هاي مردم، ‌بانك‌هاي ايران را ملي اعلام كرد. پس از ملي شدن بانك‌ها ادغام آن‌ها به منظور حفظ سرمايه صورت گرفت. به عنوان مثال بانك تجارت از ادغام يازده بانك و بانك ايران و روس به وجود آمد. بانك ملت نيز در اثر ادغام ده بانك ايجاد شد. در نهايت بانك‌ها پس از ادغام 37 بانك به 6 بانك تجاري شامل بانك رفاه، بانك ملي ايران، بانك صادرات ايران، بانك تجارت، بانك ملت و بانك سپه و 3 بانك تخصصي شامل بانك كشاورزي، بانك مسكن و بانك صنعت و معدن بخش‌بندي شدند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۱:۳۱ توسط:كيوان موضوع:

تاريخچه پيدايش بانكداري در جهان


امروزه، نقش سيستم بانكداري به عنوان توسعه پايدار در سيستم پيچيده اقتصادي انكار ناپذيراست. سيستم بانكداري قلب توسعه اقتصادي است. نقش بانك‌ها سازگار با ماهيت اقتصادي و اجتماعي جوامع در جذب سپرده‌ها و اعطا وام‌ها است، بنابراين مي‌توانيم آن‌ها را به عنوان عامل اصلي توسعه پايدار به شمار آوريم. بانك يك موسسه مالي است كه سپرده‌ها را از افراد دريافت و اعتبار ايجاد مي‌نمايد. اصطلاح بانك از واژه (Banko) در زبان ايتاليايي به معناي نيمكت گرفته شده است. در قرون وسطي ايتاليايي‏ها به هنگام انجام معاملات تجاري بر روي نيمكت مي‌نشستند. اين واژه به تدريج تغيير كرد و به واژه (Bank) كه يك واژه آلماني است، تبديل شد. اعتبار سنجي

بانكداري، حتي قبل از ظهور پول رايج، با پيدايش اولين سكه‌هاي ضرب شده آغاز شده است. بانكداري در سراسر تاريخ به دو صورت صدور ارز و ذخيره ثروت رواج داشته و با ظهور اسكناس‌ها وظيفه تجميع دارايي‌ها را به عهده داشته است. حتي نخستين امپراطوري‌ها به برخي از انواع بانكداري براي مديريت تجارت و حفظ جريان كالاها و خدمات نيازمند بودند.

هنگامي كه پول رايج  پيدايش يافت، مبادله ارزش را بسيار آسانتر و كارآمدتر كرد، حالا افراد مي‌توانستند به آساني سكه‌ها يا طلاها را با كالاهاي ديگر  مبادله و داد و ستد نمايند.  مديريت پول رايج بدون بانكداري امكان پذير نبود و حتي صدور آن به مديريت بانك‌ها نياز داشت. نخستين بانك‌ها، بانك‌هاي مركزي بودند كه توسط دولت‌ها براي كمك به مديريت اقتصاد اداره مي‌شدند اگرچه تصور بيشتر افراد از بانك‌ها مكاني است كه پولشان را سپرده‌ يا قرض گرفته‌اند. با اين حال بانك‌هاي مركزي در بالاي سلسله مراتب اقتصادي قرار دارند و مديريت و نظارت بر كل اقتصاد را فراهم مي‌نمايند.

هنگامي كه مردم به جمع‌آوري ثروت به شكل پول رايج پرداختند، اين پول بايد در مكاني ذخيره مي‌شد و خانه افراد مكان ايده‌آلي براي انجام اين كار نبود به ويژه اگر كسي مقدار قابل توجهي پول جمع مي‌كرد. در عهد قديم، معابد معمولا اين وظيفه را به عهده داشتند و شواهدي وجود دارد كه نشان مي‌دهد علاوه بر ذخيره پول براي ديگران و تامين امنيت براي سپرده‌گذاران به اعطاي وام نيز مي‌پرداختند گرچه وظيفه آن‌ها در درجه اول ذخيره دارايي‌ها بود. در مصر و بين النهرين طلا در معابد به امانت سپرده مي‌شد. در بابل تيز در زمان حمورابي درقرن 18 قبل از ميلاد  سوابقي از وام‌هاي داده شده توسط كشيش معبد وجود دارد و معاملات بانكي به شيوه ابتدايي آن رواج داشته است. در يونان و روم نيز معابد سپرده‌هاي مردم را گرفته و به اشخاص ديگر وام مي‌دادند و به صرافي مي پرداختند. رومي‌ها اولين فرهنگي بودند كه سيستم بانكداري را به صورت موسسه نهادينه كردند. مديرت آن را از معابد گرفته و به بانك‌هاي رسمي كه تحت حمايت كامل قانون قرار داشتند، سپردند. بسياري از فعاليت‌هاي اعطاي وام در طي اين مدت توسط افرادي كه با عنوان وام دهندگان پول شناخته مي‌شدند، انجام شده است. وام دهندگان پول كار خود را به خوبي انجام مي‌دادند، اما بانك رومي‌ها به رقابت‌هاي جدي با آن‌ها مي‌پرداختند. اگرچه اين بانك‌ها تمايل داشتند تا منافع تجاري اشخاص مهم‌تري را تامين كنند وام دهندگان پول به معامله با مردم عادي مي‌پرداختند. حتي امروز هم شاهد اين بخش‌بندي هستيم. آن‌هايي كه درآمد و شهرت بالاتري دارند به خدمات بانكداري برتري دسترسي دارند اما آن‌هايي كه اهميت و شهرت كمتر دارند به معامله با موسسات مالي با شرايط دوستانه كمتر و تحمل ريسك بيشتر واگذار مي‌شوند.

گرچه با فروپاشي امپراطوري روم تجارت كاهش يافت و بانك‌هاي سازمان‌دهي شده توسط رومي‌ها با امپراطوريشان سقوط كرد، ايده بانكداري آن‌ها هنوز تداوم داشت به ويژه آن كه قدرت قانون براي محافظت از موسسات بانكي مورد استفاده قرار گرفت. بانك‌ها مي‌توانستند در صورت عدم پرداخت بدهي‌ها زمين‌ها را تصاحب كنند. اين قدرت‌ها براي حفظ امنيت و سود آوري بانك‌ها با اهميت بودند كه دو شرط لازم براي كارآمدي سيستم بانكداري است. اگرچه رابطه بدهكار - طلبكار ايجاد شده توسط رومي‌ها براي قرن‌هاي بسياري به خوبي در صنعت بانكداري مورد استفاده قرار گرفت. به هنگام  تبديل امپراطوري روم به امپراطوري روم مقدس اعطاي وام توسط كليساي كاتوليك صورت پذيرفت. در آن زمان وام دهندگان پول هنوز رونق داشتند. اما توسط كليسا به اتهام نرخ بهره بيش از حد، گناه ربا‌خواري، نرخ‌هايي كه عموماً بسيار بالاتر از كليساي كاتوليك بودند، مورد اتهام قرار مي‌گرفتند.

نخستين موسسه مالي خصوصي با نام بانك در سال 1157 در ونيز تحت حمايت دولت ايجاد شد. در حقيقت، عملكرد درست بانكداري در اواسط قرن 12 آغاز شد. فعاليت بانك تا زمان حمله فرانسه در سال 1797 ادامه داشت. اين بانك اولين بانك ملي  ايجاد شده در ميان مرزهاي اروپا بود. قدرتمندترين خانواده هاي بانكي از فلورانس مي‌آمدند. خانواده‌هاي  آچيائولي موزي باردي و پروزي كه شعبه‌هايي را در بسياري از بخش‌هاي ديگر اروپا ايجاد كردند، احتمالاً مشهورترين بانك ايتاليايي بانك مديسي بود كه در سال 1397 تاسيس شد و تا سال 1494 فعاليت مي‌كرد.

تا پايان قرن شانزدهم و در طي قرن هفدهم وظايف بانكداري سنتي شامل پذيرش سپرده، اعطاي وام، صرافي، انتقال وجوه با صدور بدهي بانك (به عنوان جايگزيني براي سكه هاي طلا و نقره) همراه شده بودند.

عملكردهاي بانكداري جديد رشد صنعتي و تجاري را با فراهم كردن روش‌هاي ساده و امن پرداخت و تامين پول با پاسخگويي بيشتر به نيازهاي تجاري و همچنين با تخفيف بدهي كسب و كار توسعه دادند. تا پايان قرن هفدهم، بانكداري همچنين براي الزامات بودجه كشورهاي اروپايي با اهميت شده بود كه منجر به تعيين مقررات دولتي و اولين بانك‌هاي مركزي شد. موفقيت روش‌ها و شيوه‌هاي بانكداري جديد در آمستردام و لندن كمك كرد كه مفاهيم و ايده‌ها در بخش‌هاي ديگر اروپا گسترده شوند.

اوايل دهه 2000 با وقايعي مانند تثبيت بانك‌هاي موجود و ورود به بازار واسطه‌هاي مالي ديگر مانند موسسه‌هاي مالي غير بانكي مشخص شده است. شركت‌هاي بزرگ شروع به يافتن مسيرشان  به جوامع خدمات مالي و رقابت با بانك‌هاي تاسيس شده كردند. خدمات اصلي ارائه شده شامل بيمه، حقوق بازنشستگي، بازار پول و صندوق هزينه، وام ها و اعتبارها و اوراق بهادار است. در واقع در پايان سال 2001، سرمايه بازار 15 تا از بزرگ‌ترين ارائه‌دهندگان خدمات مالي شامل 4 موسسه غير بانكي است. فرآيند نوآوري مالي در دهه اول قرن21 پيشرفت چشمگيري داشت و اهميت و سودآوري موسسات مالي غير بانكي را افزايش داد.  

چنين سودآوري‌اي كه قبلاً به صنعت غير بانكداري محدود شده بود، موجب شد كه دفتر حساب‌دهنده ارز (OCC) بانك‌ها را به اكتشاف ابزارهاي مالي ديگر، متنوع كردن كسب‌و‌كارهاي بانك و همچنين بهبود سلامت اقتصاد بانكداري ترغيب كند. از آنجا كه ابزارهاي مالي متمايز توسط صنايع غير بانكي و بانكي اتخاذ شدند، تمايز بين موسسات مالي مختلف به تدريج ناپديد شد. اولين دهه قرن 21  همچنين نقطه اوج نوآوري فني در بانكداري و تغيير بزرگي را از بانكداري سنتي به بانكداري اينترنتي شاهد بوده است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۰۵:۱۶ توسط:كيوان موضوع:

خريد سوسيس


يكي از خدمات آژانس‌هاي اعتبار سنجي تنظيم گزارش معوقات بانكي، استعلام بانكي و تعداد چك برگشتي است. سامانه اعتبار سنجي بخشي جدايي ناپذير از فرآيند امتياز دهي اعتباري هستند. اين كه آيا شما در حال ترميم اعتبار خود، ساختن آن از ابتدا يا حفظ نمره عالي هستيد، مهم است كه درك كنيد كه اين آژانس‌ها چه كاري انجام مي‌دهند و چگونه كار مي‌كنند.

پس از يادگيري اصول اوليه خريد گوشت، مي‌توانيد در هنگام تلاش براي به دست آوردن نمره اعتباري خود به بالاترين حد ممكن، از اين دانش به نفع خود استفاده كنيد. از آنجا كه مصوبات دريافت وام، پيشنهادات كارت اعتباري و نرخ بهره همه به كيفيت اعتبار شما بستگي دارند، شناختن موارد و مزاياي كل سيستم بسيار ضروري است.

آژانس اعتبار سنجي چيست؟

يك آژانس اعتبار سنجي (كه به عنوان يك دفتر اعتباري نيز شناخته مي‌شود) اطلاعات اعتباري مصرف كنندگان و كسب و كارهاي شخصي را جمع آوري و ثبت مي‌كند.

در ايالات متحده ، اين صنعت تحت سلطه بزرگترين آژانس هاي گزارش اعتباري است: Equifax ، Experian و TransUnion. آنها سه شركت جداگانه در رقابت با يكديگر هستند و به تبع آن اطلاعات را به اشتراك نمي‌گذارند، بنابراين ديدن اطلاعات مختلف از هر يك غير معمولي نيست.

رايج ترين انواع اطلاعات اعتباري خريد لوازم التحرير جمع آوري شده توسط آنها شامل مانده وام، مانده كارت اعتباري، تاريخ پرداخت، وضعيت حساب و اطلاعات عمومي است.

با جمع آوري اطلاعات ، آنها مي توانند آن را به بانك‌ها، شركت‌هاي كارت اعتباري و ساير وام دهندگان كه از اين داده‌ها استفاده مي‌كنند، براي ايجاد يك پيشنهاد تامين مالي شخصي سازي شده بر اساس نمايه اعتباري شما بفروشند. آنها حتي آن را به شما مي فروشند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۴۴:۳۹ توسط:كيوان موضوع: