خريد خريد .

خريد

استعلام چك برگشتي و رفع سوء اثر پس از آن


استعلام چك برگشتي و رفع سوء اثر پس از آن

همان طور كه مي دانيد؛ هر دسته چكي به هر نحو و بنا به هر دلائلي كه برگشت بخورد، خود به خود به صورت اتوماتيك گزارش آن به بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران ارسال و در آنجا ثبت مي گردد. در صورت استعلام چك برگشتي در هر شعبه اي از بانك ها سوابق چك برگشتي به شعبه مورد نظر ارسال مي گردد. رفع سوء اثر به منزله پاك كردن و از بين بردن سابقه چك برگشتي در سيستم بانك مركزي مي باشد كه به روش هاي مختلفي اين سابقه و پيشينه افراد پاك مي گردد. در ادامه به مهمترين روش هاي رفع سوء اثر چك برگشتي خواهيم پرداخت.

روش هاي رفع سوء اثر چك برگشتي

پس از استعلام چك برگشتي در هر شعبه اي در راستاي رفع سوء اثر چك هاي برگشتي راه ها و شيوه هاي مختلفي وجود دارد كه مهمترين آن ها به قرار زير است:

  1. واريز موجودي مورد نياز

اولين و ساده ترين روش رفع سوء اثر پس از استعلام چك برگشتي، واريز كردن وجه مورد نظر و  وصول چك برگشتي است كه در اين صورت بانك ها پس از رفع برگشت چك و پرداخت مبلغ آن به دارنده چك نسبت به سوء اثر چك برگشتي مشتري اقدامات لازم را صورت مي بخشند.

  1. ارائه لاشه چك برگشتي

در دومين روش مشتري در راستاي رفع سوء پيشينه مي تواند لاشه چك برگشتي را به بانك ارائه كند تا در اين صورت بانك نيز به وي رسيد تحويل دهد.

  1. ارائه رضايت نامه محضري ذي نفع چك به بانك

در پاره اي از موارد امكان ارائه لاشه چك برگشتي به بانك وجود ندارد. به اين ترتيب كه ممكن است لاشه چك برگشتي، ربوده شده باشد و يا بنا به دلائل ديگري همچون سوختگي، گم شدن يا هر دليل ديگري كه وجود داشته باشد. تحت چنين شرايطي ذي نفع يعني همان فردي كه گواهينامه عدم پرداخت چك به نام وي صادر گرديده است؛ مي بايست رضايت خود را در دفترخانه اسناد رسمي اعلام كند تا در اين صورت بانك با دريافت رضايت نامه مذكور مراتب را در جهت رفع سوء اثر چك صورت بخشد.

  1. واريز نمودن وجه چك مذكور به حساب جاري و مسدود كردن آن طرف مدت 24 ماه

در صورتي كه امكان رضايت نامه نيز علاوه بر ارائه لاشه چك برگشتي وجود نداشت، باز هم روش ديگري در راستاي رفع سوء پس از استعلام چك برگشتي وجود دارد. به اين شرط كه حساب جاري مشتري در نزد شعبه باز باشد و توسط مراجع قضايي مسدود نشده باشد. طبق چنين شرايطي مشتري مي تواند مبلغ مورد نظر را به حساب جاري خود واريز نمايد و درخواست مسدود شدن وجه مورد نظر را در راستاي چك برگشتي ذي ربط به مدت 24 ماه به بانك ارائه نمايد و يا حداقل تا زماني كه چك مورد نظر تعيين و تكليف قطعي گردد تا در اين صورت بانك نسبت به رفع سوء اثر پيشينه فرد اقدامات لازم را به عمل آورد. بنابراين بانك طي 5 روز كاري نامه اي را مبني بر تأمين وجه مورد چك به فردي مي فرستد كه گواهي عدم پرداخت به نام وي صادر گرديده است.

  1. ارائه حكم قضايي در جهت رفع سوء اثر از پيشينه چك برگشتي

كه در اين صورت حكم قضايي ارائه مي گردد.

  1. ارائه نامه از مرجع ثبتي ذي صلاح موضوع ماده 183 آيين نامه اجراي مفاد اسناد رسمي لازم الاجراء

برچسب: ،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۳۰:۵۱ توسط:كيوان موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :