خريد خريد .

خريد

استعلام چك برگشتي و معضلات پيش رو اين چك ها


گاهي اوقات به دلائل مختلف پس از استعلام چك برگشتي ممكن است با برگشت خوردن يك چك مواجه گرديد كه معضلات پيش روي خود را در چرخه اقتصادي در پي خواهد داشت. معمولا عمده ترين دلائلي كه سبب برگشت زدن چك مي شود، به نبودن وجه كافي در حساب يا كافي نبودن آن مي باشد. هر چند كه دلائل ديگري از جمله: صدور چك از حساب مسدود شده، عدم تطابق امضاء، قلم خوردگي و... از علل چك برگشتي به حساب مي آيند. به طور كلي چك برگشتي يك جرم به حساب مي آيد اما بايد در نظر داشت كه همه چك هاي برگشتي قابليت كيفري شدن را ندارند و بايستي چك كيفري را از چك حقوقي از همديگر بازشناخت تا شرايط كيفري بودن يك چك با عدم آن را پس از استعلام چك برگشتي به راحتي تشخيص داد.

قابليت پيگيري چك كيفري پس از استعلام چك برگشتي

در پاره اي از موارد پس از استعلام چك برگشتي، چك مذكور قابليت كيفري بودن به خود مي گيرد و مي توان مراتب را در راستاي دعاوي خود پيگيري نماييد تا به اين منظور بتوانيد از صاحب چك برگشتي شكايت خود را علني سازيد. براي اين منظور پس از استعلام چك برگشتي دو دوره شش ماهه براي شكايت كيفري عليه صادركننده چك بر طبق قانون وجود خواهد داشت كه در 6 ماهه نخست پس از استعلام چك برگشتي، دارنده چك مي تواند در طول اين دوره شش ماهه نسبت به برگشت زدن چك اقدام كند. چرا كه در غير اين صورت ديگر چك قابليت پيگيري كيفري بودن خود را از دست مي دهد. شش ماهه دوم به منظور عدم پرداخت مي باشد. بنابراين دارنده چك در صورتي كه در طول شش ماهه دوم باز هم پس از استعلام چك برگشتي با عدم موجودي وجه و برگشت خوردن چك مواجه شد؛ طبق چنين شرايطي مي تواند براي رسيدگي كيفري پا به محاكم دادگستري نهاده و دعواي خويش را ابراز دارد. (استعلام معوقات بانكي)

نكته اي كه در اين زمينه وجود دارد و دارنده چك حتما مي بايست به آن توجه و اهتمام ورزد؛ ذكر اين مسئله است كه در صورتي كه وي در طي مهلت هاي مقرر شده هيچ گونه اقدامي مبني بر برگشت خوردن چك مذكور نكند، ديگر شرايط شكايت كيفري و محكوم كردن صادركننده چك فراهم نخواهد شد و اين امكان براي وي سلب خواهد شد. بنابراين مي بايست حتما نسبت به زمان هاي مقرر شده شش ماهه نخست و شش ماهه دوم نسبت به كيفري شدن چك مذكور پس از استعلام چك برگشتي اقدامات لازم را به عمل آورد. (رتبه بندي اعتباري)

كيفري شدن يا نشدن انواع چك پس از استعلام چك برگشتي

پس از استعلام چك برگشتي ممكن است كه در صورت برگشتن خوردن يك چك، چكي قابليت كيفري شدن داشته باشد و يا اينكه قابليت كيفري بودن را دارا نباشد و بايستي به اين مسئله دقت نمود. به عنوان مثال: به هنگامي كه ثابت شود كه چك سفيد امضاء شده است و يا اينكه در متن چك علنا قيد شده باشد كه اين چك به منظور تضمين انجام معامله يا تعهدي است؛ در اين صورت چك كيفري نخواهد شد. اما در صورتي كه دارنده چك پس از استعلام چك برگشتي متوجه عدم موجودي يا ناكافي بودن پول يا وجه نقد صادركننده چك شد؛ طبق مراحلي كه گفته شد؛ ابتدا مي بايست چك را برگشت زد و پس از دريافت گواهي عدم پرداخت از بانك مي تواند با در دست داشتن مدارك شناسايي و اصل چك مراتب را در جهت طرح دعوي و شكايت خويش به مراجع قضايي پيگيري نمايد.


برچسب: ،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۴۷:۲۶ توسط:كيوان موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :