خريد خريد .

خريد

مقدمه اي در خصوص مدل هاي اعتبارسنجي ( رتبه بندي اعتباري )


رتبه اعتباري

با توجه به اهميت بالاي اعتبارسنجي شركت ها و اشخاص حقوقي در روند اعطاي تسهيلات به آنان در اين مطلب برآنيم تا با مدل هاي اعتبارسنجي شركت و اشخاص حقوقي در دنيا صحبت كنيم تا با انواع مدل هاي متنوع و رايج در سطح جهاني نيز آشنايي مختصري صورت گيرد. بنابراين اگر تاكنون با هيچ گونه مدلي از اعتبارسنجي در دنيا مواجهه نگشته ايد و علاقه مند به دانستن اين مطلب هستيد، ما را تا پايان دنبال كنيد تا بتوانيم گوشه اي از مدل هاي اعتبارسنجي اشخاص حقيقي و حقوقي را براي شما واكاوي نماييم.

آشنايي با مدل هاي اعتبارسنجي مختلف( رتبه بندي اعتباري )

امروزه مدل ها و شيوه هاي گوناگون و مختلف براي پيشبرد اعتبارسنجي مشتريان به بانك ها وجود دارد كه هر يك از مدل هاي اعتبارسنجي مختلف بر حسب الگوهاي خاصي طرح ريزي شده اند. اين مدل هاي گوناگون در نهادهاي بين المللي و در سطح جهاني بر حسب فاكتورهاي اعتبارسنجي يا رتبه سنجي روز دنيا و نيز فضاي حاكم بر اقتصاد و محيط كسب و كار در سطح دنيا مي باشد كه از فاكتورهاي بسيار استانداردي بهره مي برند. تمامي مدل هاي مختلف اعتبارسنجي در دنيا بر پايه به وجود آوردن تعادل بين عرضه و تقاضا در تسهيلات بانكي، مديريت و پايين آوردن درصد مطالبات معوق كه با تأخير در بازپرداخت بدهي ها مواجه اند، كاهش ريسك و... به فعاليت هاي خود ادامه مي دهند. بنابراين به طور كلي مدل هاي مختلف اعتبارسنجي در دنيا به منظور شفاف سازي از وضعيت مشتريان در متعهد شدن به الزامات خود برپا گشته اند.

مدل هاي اعتبارسنجي متنوع در كشورهاي مختلف جهان در قياس با مدل هاي اعتبارسنجي رايج در كشور خودمان سخت گيري هاي بيشتري را اعمال مي كنند. به گونه اي كه حتي كيفيت پرداخت قبوض مختلف و جرايم رانندگي را نيز در ميزان سنجش رتبه اعتباري افراد حقيقي و حقوقي دخيل مي كنند. همين امر سبب مي شود تا بتوان با اطمينان بيشتري به رتبه اعتباري افراد و ارزيابي وضعيت آن ها تكيه نمود. بنابراين به ضرس قاطع مي توان گفت اعتبارسنجي در كشورهاي توسعه يافته خارجي امري بسيار جا افتاده و منسجم مي باشد. اين رتبه اعتباري افراد به هنگام خريد خانه، ماشين، بيمه نامه و... بسيار شايان توجه قرار مي گيرد. از اين رو تمامي افراد حقيقي و حقوقي تمامي هم و غم خويش را بر آن مي دارند تا در پرداخت به موقع قبوض مختلف، اقساط وام و بدهي هاي مختلف خود درست سر وقت مقرر شده خود مبادرت ورزند و حتي در رانندگي خود جانب احتياط را در نظر گيرند تا جريمه نشوند. تمامي اين عوامل در ميزان رتبه اعتباري افراد سهم شايسته اي را به خود اختصاص داده اند.

مراكز اعتبارسنجي در دنيا( رتبه بندي اعتباري اعتبار سنجي مرات )

در دنيا مراكز اعتبارسنجي بسيار زيادي در حال فعاليت هستند كه در اين بين سه شركت اكسپرين، اكوئيفكس و ترنس يونين از جمله پيش قراولان شركت هاي فعال در اين زمينه محسوب مي شوند كه در قياس با كشورهاي ديگر از وضعيت جالب توجهي برخوردار هستند. اين شركت ها مبناي كار خود را بر دقت عمل و يكپارچگي داده هاي ورودي از بانك ها قرار داده اند تا خروجي آن تصميم گيري دقيق تري باشد كه بانك ها با توجه به ميزان رتبه اعتباري افراد مختلف اعمال مي سازند. بنابراين مدل هاي اعتبارسنجي اشخاص حقيقي و حقوقي در دنيا به تمامي فاكتورهاي ريز و درشت در روند شكل گيري رتبه اعتباري افراد دقت كرده و همه آن ها را در برآورد رتبه آن ها در نظر گرفته اند تا بتوان دقيق تر در خصوص آن ها تصميم گيري شود.


برچسب: ،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۵۶:۴۱ توسط:كيوان موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :