خريد خريد .

خريد

مقدمه اي در خصوص سامانه هاي اعتبارسنجي در دنيا


رتبه اعتباري

اگر با سامانه هاي اعتبارسنجي در دنيا تا حدودي آشنا باشيد، به خوبي مي توان تأثير چشمگير آن ها را در سطح جامعه لمس نمود. در اين بخش مي خواهيم در خصوص اين تأثير چشمگير سخن به ميان آوريم و در دل سامانه هاي اعتبارسنجي در دنيا مي خواهيم نتيجه عايد شده را براي سيستم بانكداري براي شما توضيح دهيم. بنابراين با ما همراه باشيد تا در ادامه به برخي از نكات لازم در اين خصوص اشاره اي گذرا داشته باشيم تا با چگونگي شكل گيري سامانه هاي اعتبارسنجي و هدف آن ها بيش از پيش آشنايي صورت گيرد.

سامانه هاي اعتبارسنجي در دنيا

سامانه هاي اعتبارسنجي در دنيا با ريزه كاري هاي بيشتري نسبت به سامانه هاي اعتبارسنجي در كشورمان به عمده فعاليت خويش مي پردازند و هدف خود را مبني بر افزايش اطمينان بخشي بانك ها به اشخاص حقيقي و حقوقي، پايين آوردن سطح ريسك پذيري در انجام هر معامله اي و نيز اعطاي تسهيلات بانك به افراد مختلف با ريسك كمتر و... قرار داده اند كه در اين بين تلاش هاي بسيار زيادي صورت گرفته است كه بر مبناي اين اهداف ارزشمند مراتب لازم را پيگيري نموده و با پيش بردن فعاليت هاي خود در سطح استاندارد و منضبط روز به روز سخت گيري هاي بيشتري را اعمال نموده اند تا بتوانند مطمئن تر به رتبه اعتباري افراد توجه كنند و آن را يك ملاك و معيار بسيار دقيق و منسجمي براي خود در نظر بگيرند. نه اينكه صرفا به عنوان يك رتبه به آن نظر افكنند و رتبه بالا و پايين چندان تأثيري در شناخت بانك از اشخاص در قبال بدحسابي يا خوش حسابي آنان نداشته باشد.

تأثير سامانه هاي اعتبارسنجي در روند كاهش ريسك بانكداري

با مسائلي كه در بالا به آن اشاره كرديم؛ سامانه هاي اعتبارسنجي تمامي هم و غم خود را در اين راه نهاده اند كه بتوانند با دقت نظر ها و ظرافت هاي اعمال شده خودشان تا حد زيادي ريسك بانكداري را كاهش دهند. سياست هايي كه به عنوان مثال در سامانه هاي اعتبارسنجي در دنيا در نظر گرفته شده است بر اين اصول برقرار است كه به كيفيت رانندگي و جرايم آن و چگونگي پرداخت جريمه خود در چه زماني پس از اعمال جريمه، رعايت سرعت كافي در حين رانندگي و خيلي از مسائل شبيه به آن پرداخته شده است كه تمامي اين مسائل سبب شده است كه افراد حقيقي و حقوقي تا جايي كه ممكن است جوانب احتياط را در رانندگي هاي خود در نظر بگيرند تا با سرعت زياد رانندگي نكند و جريمه نشوند چون در صورت جريمه شدن علاوه بر پرداخت جريمه رتبه اعتباري آنان نيز نزول مي كند. بنا بر تمامي اين سياست هاي اعمال شده علاوه بر رعايت قانون و يك زندگي ايده آل با توجه به تمامي نكات ريزي كه در ارزيابي افراد در نظر گرفته شده است، سيستم بانكداري با روند رو به كاهش ريسك پذيري در قبال افراد حقيقي و حقوقي مواجه است و اين امري است كه بيشتر افراد را مجاب ساخته است براي رتبه اي مناسب و در شأن خود مراقب رفتار اجتماعي خويش در جامعه باشد تا هرگز جريمه اي براي ديركرد يا تأخير در وصول مطالبات خود نداشته باشد. همين مسائل ريسك پذيري بانكداري را از اين افراد تا حد بسيار زيادي كاهش داده است. بنابراين هر چقدر سامانه هاي اعتبارسنجي به فاكتورهاي ريز و درشت ديگري توجه كنند و معيارهاي زيادتري را در ارزيابي خود در نظر بگيرند، مي توان تا حد اعلايي ريسك بانكداري را كاهش داد.


برچسب: ،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۵:۲۰ توسط:كيوان موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :