خريد خريد .

خريد

سامانه اعتبار سنجي


رتبه بندي اعتباري

سامانه اعتبار سنجي از گذشته تاكنون در سطح جهاني وجود داشته اند با اين تفاوت كه سال به سال به پارامترهاي آن افزوده مي شود تا در اين بين بتوان با سيستمي سخت گيرانه تر نتايجي قطعي تر را براي بانك ها و ساير موسسات مالي و اعتباري به ارمغان آورد. اين سامانه اعتبار سنجي با هدف پايين آوردن سطح نكول و يا ريسك در معاملات اقتصادي در طي ساليان متوالي توانسته اند با ارائه راهكارهايي تا حد امكان به فعاليت هاي خويش ادامه بدهند و روز به روز با دستورالعمل هاي جديد سعي در كاهش چك هاي برگشتي و نيز بدهي هاي بالا آمده و يا تأخير در روند پرداختي معاملات مختلف كرده اند. بنابراين در ادامه مطلب بنا نهاده ايم تا مروري بر سير تاريخي سامانه اعتبار سنجيدر دنيا از بدو ظهور اين گونه از سامانه ها تا به هم اكنون داشته باشيم. پس با ما همراه باشيد.

سير تاريخي سامانه اعتبار سنجي از بدو ظهور تا به كنون

سامانه اعتبار سنجي در دنيا از ديرباز وجود داشته است. شايد قديمي ترين سامانه اعتبار سنجي در دنيا در سال 1787تأسيس گشته باشد كه در اين سال تا سال 1914 رفته رفته پايه هاي سامانه اعتبار سنجي شكل گرفت و سال به سال بر حسب تجربه به پارامترهاي آن افزوده مي گرديد. اين گونه از سامانه ها بر حسب كيفيت در اجراي كار خويش و نيز بالا بردن امنيت و اعتبار طرفين قرارداد پيش از اجراي هر گونه معامله اي تأسيس شده اند. آنچه واضح و مبرهن است؛ ذكر اين مسئله است كه سامانه اعتبار سنجي در ابتداي امر پيش از سال 1912 اولين ملاك ها و معيارهاي 12 گانه اي را براي ارزيابي و سنجش اعتبار افراد در نظر گرفته بودند و در سال 1913 سرانجام اولين فهرست اعتبارسنجي به صورت كامل منتشر گرديد. اين سامانه ها در پي سالها با تغييرات بسيار اساسي و بنياديني رو به رو شده است كه به طور كلي پارامترهاي گذشته به باد فراموشي سپرده شده اند و دستورالعمل هاي جديد سال به سال به آن ها افزوده گرديد است. به عنوان مثال مي توان به تغييرات اساسي سامانه اعتبار سنجي در بين سال هاي 1914 تا 1935 توجه كرد كه اساس اين سامانه ها به طور كلي و زيربنايي تغيير يافت. به همين منظور هر دوره اي اساس دوره هاي پيشين را به طور كلي از بين مي بردند و با تغييراتي كه در سامانه اعتبار سنجي به وجود مي آورند؛ نقص هاي گذشته را از بين مي بردند تا با ريشه كن كردن تغييرات گذشته، بتوانند به نوعي ديگر جلوي چك هاي برگشتي و بدهي هاي بالا آمده را بگيرند.

سامانه اعتبار سنجي از سال 1981 تاكنون

سامانه اعتبار سنجي از سال 1981 تاكنون با تغييرات بنيادين نسبت به گذشته به عمده فعاليت هاي خويش ادامه داده اند. در طي اين سال ها تقريبا سامانه اعتبار سنجي در اكثر كشورها روي كار آمده و آن را اجراء مي نمودند. اگر نگاهي به سامانه اعتبار سنجي در طي بدو ظهور اين سامانه ها تا به كنون انداخته شود؛ به خوبي مي توان اين تغييرات را لمس نمود. بنابراين سال هاي اخير را مي توان از جمله پر تنش ترين سال هاي پيش روي سامانه اعتبار سنجي به حساب آورد. چرا كه در طي اين سال ها، اين دسته از سامانه ها با تغييرات بسيار چشمگير زيادي مواجه گشته اند كه هر يك از آن ها در پيشبرد هدف پايين آمدن بدهي ها و افزايش اعتماد و اعتبار طرفين قرارداد نسبت به همديگر بوده است.


برچسب: ،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۳۷:۴۷ توسط:كيوان موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :