خريد خريد .

خريد

آينده كاري سامانه اعتبار سنجي درايران


با توجه به تعداد مشتريان و متقاضيان زيادي كه امروزه به بانك ها و ساير نهادهاي مربوطه براي دريافت تسهيلات و وام هاي مختلف مراجعه مي كنند؛ مي بايست ساز و كارهاي مختلفي در نظر گرفته شود تا به اين منظور بتوان آمار دقيق تري در خصوص رتبه بندي آنان و نيز اعتبار يك فرد حقيقي و حقوقي در نزد اين نهاد ها و بانك ها در پيش گرفت. به همين منظور با توجه به سخت گيري هايي كه در كشورهاي مختلف جهان در خصوص سامانه اعتبار سنجي صورت مي گيرد، پيش بيني مي شود كه آينده كاري سامانه اعتبار سنجي در ايران نيز رو به سمت اين سخت گيري ها رود تا به اين منظور بتوان ملاك ها و معيارها مختلف زيادي را در روند اعتبارسنجي افراد مختلف حقيقي و حقوقي در نظر گرفت. ايجاد اين معيارهاي ريزبينانه اطمينان حاصل بانك ها و نهادها را از ميزان وفاداري مشتريان خويش به خودشان منضبط تر مي كنند. بنابراين اگر بخواهيم آينده كاري سامانه اعتبار سنجي در ايران را به نوعي پيش بيني كنيم؛ در ابتدا لازم مي آيد كه نگاهي به معيارهاي حال حاضر اين سامانه ها در ايران و در كشورهاي توسعه يافته بيندازيم و پس از آن كم كاري ها و كاستي هاي سامانه اعتبارسنجي را در كشور خودمان با توجه به قياس قرار دادن اين سامانه ها مورد ارزيابي و سنجش قرار دهيم. در ادامه به اين مسائل دقيق تر پرداخته مي شود.

سامانه اعتبار سنجي( سايت اعتبار سنجي ) در ايران در حال حاضر

در حال حاضر سامانه اعتبار سنجي در ايران براي رتبه بندي افراد حقيقي و حقوقي به ملاك هايي از جمله: پرداخت اقساط وام هاي خود به بانك ها، نحوه قراردادهاي معاملاتي اين افراد وجودو يا عدم وجود چك برگشتي در شبكه بانكي ، ضمانتهايي كه شخص براي افراد و شركتها انجام داده است و... متمركز هستند. و پيش بيني مي شود در آينده اي نه چندان دور به اين ملاك ها افزوده شود و جريمه موتور سيكلت و ماشين و حتي چگونگي پرداخت آن در چه ساعت و زماني به طور دقيق تر لحاظ گردد. تا به اين منظور بتوان خوش حساب بودن و يا بدحساب بودن افراد حقيقي و حقوقي را بر حسب فاكتورهاي ريزبينانه تري مورد سنجش و ارزيابي قرار داد. اين در حالي است كه هم اكنون كسي ارزش سامانه هاي اعتبارسنجي در ايران را كتمان نمي كند ولي با اين حال به طور قطع به يقين نيز نمي توان به ميزان رتبه بندي افراد حقيقي و حقوقي تكيه كرد. به اين منظور كه كسي كه رتبه اعتباري خوبي دارد، ممكن است به يكباره نسبت به پرداخت بدهي هاي خود غفلت ورزيده و برعكس كسي كه رتبه اعتباري چندان مناسب و مطلوبي ندارد، ممكن است در بازپرداخت بدهي هاي خود ميزان وفاداري و التزام خويش را به بانك ها و ساير موسسات نشان دهد. بنابراين علاوه بر رتبه بايستي به فاكتورهاي ديگري نيز توجه گردد. در اين بين اگر سيستم سامانه هاي اعتبارسنجي كمي سخت گيرانه تر عمل كنند، آمارهاي دقيق تري استنتاج مي شود كه مي توان با اطمينان حاصل نمودن بيشتري به فردي از ميان افراد حقيقي و حقوقي تسهيلات مختلفي را بخشيد. ( فرم اعتبار سنجي سايت اعتبار سنجي )

در حال مقوله اعتبار سنجي بانكي توسط سامانه اعتبارسنجي در ايران برخلاف كشورهاي اروپايي در ابتداي راه خود قرارداشته و رفته رفته رجوع اعتبار دهندگان به به اين سامانه در چند سال آينده رو به افزايش خواهد داشت . فرهنگ ايجاد شفافيت مالي در زمان معاملات به سرعت در ايران رو به افزايش بوده لذا پيش بيني مي شود كه كاربران اين سامانه روزبه روز به شدت افزايش يابد.

ادامه مطلب


برچسب: ،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۲۱:۴۵ توسط:كيوان موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :