خريد خريد .

خريد

چك و سفته دو سند تجاري


تا پيش از اين در خصوص استعلام چك برگشتي و موارد آن سخن گفتيم. در اين بخش مي خواهيم در خصوص يك سند تجاري ديگري بحث به ميان آوريم. مورد مطالعاتي ما در اين مطلب، استعلام چك برگشتي و سفته مي باشد. در اين بخش از ارائه تعريف استعلام چك برگشتي سرباز زده و تنها به تعاريفي در خصوص سفته و نكات قانوني آن مي پردازيم تا با كنكاش در اين زمينه بستري فراهم شود تا بتوانيم به راحتي تفاوت قانوني و حقوقي استعلام چك برگشتي را در قياس با سفته مورد بازيابي و بررسي قرار دهيم.

تعريف سفته

سفته به واقع يك تعهدنامه اي مي باشد كه به موجب آن امضاء كننده سفته متعهد مي گردد كه مبلغ وجهي را در يك زمان مشخص و تعيين شده اي به محض مطالبه از سوي دارنده آن در وجه حامل يا شخص معين براي وي حواله نمايد. همواره بايد در نظر داشت كه پيش از هر گونه معامله اي مي بايست با چك و سفته و نكات قانوني آن ها مطلع گرديد تا با خسارت هاي سنگيني مواجهه نگرديد. در قسمت هاي بعدي به تفاوت قانوني استعلام چك برگشتي و سفته روي خواهيم آورد تا تا با ديدي باز وارد معاملات تجاري خود شويد و از عدم پرداخت چك هاي خود و سفته هاي خود تا حد امكان دوري گزيده تا سابقه شما در بازار خدشه دار نشود.

تفاوت قانوني چك برگشتي و سفته

هر چند كه ميان چك و سفته تفاوت هايي غير از تفاوت قانوني نيز وجود دارد؛ اما در اين بخش از انواع آن تفاوت ها صرف نظر كرده تا تنها به تفاوت قانوني آن ها بپردازيم كه عبارتند از:

  1. چك به عنوان تنها سند تجاري محسوب مي شود كه در بردارنده وجه كيفري است. شما پس از استعلام چك برگشتي مي توانيد عليه صادركننده چك شكايت كيفري نماييد. اما سفته وجه كيفري ندارد و فاقد اين ويژگي است. به تعبيري ديگر چك جنبه كيفري دارد در حاليكه سفته تنها وصف حقوقي دارد.
  2. برخلاف چك كه پس از استعلام چك برگشتي شبكه هاي بانكي دارنده حساب را از دريافت دسته چك محروم مي سازد، در سفته چنين شرايطي وجود ندارد و با توجه به اينكه عدم پرداخت وجه سفته برخلاف عدم پرداخت چك جرم محسوب نمي گردد؛ بنابراين مجازات عليه وي اعمال نمي گردد و بانك ها نمي توانند به علت عدم پرداخت وجه سفته به شخص مذكور سفته جديد ندهند.
  3. با استناد ورزيدن به چك و در دست داشتن گواهي عدم پرداخت آن پس از استعلام چك برگشتي مي توان بدون واريز نمودن خسارت احتمالي به صندوق دادگستري، اموال بدهكار را توقيف ساخت ولي در خصوص سفته روال كار به اين شيوه نمي باشد و به اين منظور حتما مي بايست پس از واخواست آن از اين مزيت بهره مند گرديد. علاوه بر اين مسئله بر حسب قانون و مقررات خسارت تاخير تاديه در چك دقيقا از تاريخ سر رسيد آن مورد محاسبه واقع مي شود؛ حال آنكه در سفته ممكن است تحت شرايطي از تاريخ مطالبه و يا طرح دعاوي و يا حتي از تاريخ واخواست سفته اين فرآيند مورد محاسبه واقع گردد.
  4. امضاي چك قابل انكار نيست؛ حال آنكه امضاي سفته قابل انكار مي باشد. به تعبيري ديگر صادركننده چك نمي تواند چنين ادعاء كند كه امضاي روي چك متعلق به وي نيست با براي انكار خود رو به آوردن يك دليل موجه آورد. ولي صادر كننده سفته مي تواند امضاي زير سفته را انكار سازد.
  5. صدور گواهي عدم پرداخت چك پس از استعلام چك برگشتي رايگان مي باشد ولي واخواست سفته دربردارنده هزينه است. دريافت دسته چك نيز هزينه اي ندارد ولي سفته هزينه بر است.
  6. دريافت نمودن چك محدوديت دارد ولي تهيه سفته بدون هيچ گونه محدوديتي است.

برچسب: ،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۵:۵۵ توسط:كيوان موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :