خريد خريد .

خريد

تاريخچه پيدايش بانكداري در جهان


امروزه، نقش سيستم بانكداري به عنوان توسعه پايدار در سيستم پيچيده اقتصادي انكار ناپذيراست. سيستم بانكداري قلب توسعه اقتصادي است. نقش بانك‌ها سازگار با ماهيت اقتصادي و اجتماعي جوامع در جذب سپرده‌ها و اعطا وام‌ها است، بنابراين مي‌توانيم آن‌ها را به عنوان عامل اصلي توسعه پايدار به شمار آوريم. بانك يك موسسه مالي است كه سپرده‌ها را از افراد دريافت و اعتبار ايجاد مي‌نمايد. اصطلاح بانك از واژه (Banko) در زبان ايتاليايي به معناي نيمكت گرفته شده است. در قرون وسطي ايتاليايي‏ها به هنگام انجام معاملات تجاري بر روي نيمكت مي‌نشستند. اين واژه به تدريج تغيير كرد و به واژه (Bank) كه يك واژه آلماني است، تبديل شد. اعتبار سنجي

بانكداري، حتي قبل از ظهور پول رايج، با پيدايش اولين سكه‌هاي ضرب شده آغاز شده است. بانكداري در سراسر تاريخ به دو صورت صدور ارز و ذخيره ثروت رواج داشته و با ظهور اسكناس‌ها وظيفه تجميع دارايي‌ها را به عهده داشته است. حتي نخستين امپراطوري‌ها به برخي از انواع بانكداري براي مديريت تجارت و حفظ جريان كالاها و خدمات نيازمند بودند.

هنگامي كه پول رايج  پيدايش يافت، مبادله ارزش را بسيار آسانتر و كارآمدتر كرد، حالا افراد مي‌توانستند به آساني سكه‌ها يا طلاها را با كالاهاي ديگر  مبادله و داد و ستد نمايند.  مديريت پول رايج بدون بانكداري امكان پذير نبود و حتي صدور آن به مديريت بانك‌ها نياز داشت. نخستين بانك‌ها، بانك‌هاي مركزي بودند كه توسط دولت‌ها براي كمك به مديريت اقتصاد اداره مي‌شدند اگرچه تصور بيشتر افراد از بانك‌ها مكاني است كه پولشان را سپرده‌ يا قرض گرفته‌اند. با اين حال بانك‌هاي مركزي در بالاي سلسله مراتب اقتصادي قرار دارند و مديريت و نظارت بر كل اقتصاد را فراهم مي‌نمايند.

هنگامي كه مردم به جمع‌آوري ثروت به شكل پول رايج پرداختند، اين پول بايد در مكاني ذخيره مي‌شد و خانه افراد مكان ايده‌آلي براي انجام اين كار نبود به ويژه اگر كسي مقدار قابل توجهي پول جمع مي‌كرد. در عهد قديم، معابد معمولا اين وظيفه را به عهده داشتند و شواهدي وجود دارد كه نشان مي‌دهد علاوه بر ذخيره پول براي ديگران و تامين امنيت براي سپرده‌گذاران به اعطاي وام نيز مي‌پرداختند گرچه وظيفه آن‌ها در درجه اول ذخيره دارايي‌ها بود. در مصر و بين النهرين طلا در معابد به امانت سپرده مي‌شد. در بابل تيز در زمان حمورابي درقرن 18 قبل از ميلاد  سوابقي از وام‌هاي داده شده توسط كشيش معبد وجود دارد و معاملات بانكي به شيوه ابتدايي آن رواج داشته است. در يونان و روم نيز معابد سپرده‌هاي مردم را گرفته و به اشخاص ديگر وام مي‌دادند و به صرافي مي پرداختند. رومي‌ها اولين فرهنگي بودند كه سيستم بانكداري را به صورت موسسه نهادينه كردند. مديرت آن را از معابد گرفته و به بانك‌هاي رسمي كه تحت حمايت كامل قانون قرار داشتند، سپردند. بسياري از فعاليت‌هاي اعطاي وام در طي اين مدت توسط افرادي كه با عنوان وام دهندگان پول شناخته مي‌شدند، انجام شده است. وام دهندگان پول كار خود را به خوبي انجام مي‌دادند، اما بانك رومي‌ها به رقابت‌هاي جدي با آن‌ها مي‌پرداختند. اگرچه اين بانك‌ها تمايل داشتند تا منافع تجاري اشخاص مهم‌تري را تامين كنند وام دهندگان پول به معامله با مردم عادي مي‌پرداختند. حتي امروز هم شاهد اين بخش‌بندي هستيم. آن‌هايي كه درآمد و شهرت بالاتري دارند به خدمات بانكداري برتري دسترسي دارند اما آن‌هايي كه اهميت و شهرت كمتر دارند به معامله با موسسات مالي با شرايط دوستانه كمتر و تحمل ريسك بيشتر واگذار مي‌شوند.

گرچه با فروپاشي امپراطوري روم تجارت كاهش يافت و بانك‌هاي سازمان‌دهي شده توسط رومي‌ها با امپراطوريشان سقوط كرد، ايده بانكداري آن‌ها هنوز تداوم داشت به ويژه آن كه قدرت قانون براي محافظت از موسسات بانكي مورد استفاده قرار گرفت. بانك‌ها مي‌توانستند در صورت عدم پرداخت بدهي‌ها زمين‌ها را تصاحب كنند. اين قدرت‌ها براي حفظ امنيت و سود آوري بانك‌ها با اهميت بودند كه دو شرط لازم براي كارآمدي سيستم بانكداري است. اگرچه رابطه بدهكار - طلبكار ايجاد شده توسط رومي‌ها براي قرن‌هاي بسياري به خوبي در صنعت بانكداري مورد استفاده قرار گرفت. به هنگام  تبديل امپراطوري روم به امپراطوري روم مقدس اعطاي وام توسط كليساي كاتوليك صورت پذيرفت. در آن زمان وام دهندگان پول هنوز رونق داشتند. اما توسط كليسا به اتهام نرخ بهره بيش از حد، گناه ربا‌خواري، نرخ‌هايي كه عموماً بسيار بالاتر از كليساي كاتوليك بودند، مورد اتهام قرار مي‌گرفتند.

نخستين موسسه مالي خصوصي با نام بانك در سال 1157 در ونيز تحت حمايت دولت ايجاد شد. در حقيقت، عملكرد درست بانكداري در اواسط قرن 12 آغاز شد. فعاليت بانك تا زمان حمله فرانسه در سال 1797 ادامه داشت. اين بانك اولين بانك ملي  ايجاد شده در ميان مرزهاي اروپا بود. قدرتمندترين خانواده هاي بانكي از فلورانس مي‌آمدند. خانواده‌هاي  آچيائولي موزي باردي و پروزي كه شعبه‌هايي را در بسياري از بخش‌هاي ديگر اروپا ايجاد كردند، احتمالاً مشهورترين بانك ايتاليايي بانك مديسي بود كه در سال 1397 تاسيس شد و تا سال 1494 فعاليت مي‌كرد.

تا پايان قرن شانزدهم و در طي قرن هفدهم وظايف بانكداري سنتي شامل پذيرش سپرده، اعطاي وام، صرافي، انتقال وجوه با صدور بدهي بانك (به عنوان جايگزيني براي سكه هاي طلا و نقره) همراه شده بودند.

عملكردهاي بانكداري جديد رشد صنعتي و تجاري را با فراهم كردن روش‌هاي ساده و امن پرداخت و تامين پول با پاسخگويي بيشتر به نيازهاي تجاري و همچنين با تخفيف بدهي كسب و كار توسعه دادند. تا پايان قرن هفدهم، بانكداري همچنين براي الزامات بودجه كشورهاي اروپايي با اهميت شده بود كه منجر به تعيين مقررات دولتي و اولين بانك‌هاي مركزي شد. موفقيت روش‌ها و شيوه‌هاي بانكداري جديد در آمستردام و لندن كمك كرد كه مفاهيم و ايده‌ها در بخش‌هاي ديگر اروپا گسترده شوند.

اوايل دهه 2000 با وقايعي مانند تثبيت بانك‌هاي موجود و ورود به بازار واسطه‌هاي مالي ديگر مانند موسسه‌هاي مالي غير بانكي مشخص شده است. شركت‌هاي بزرگ شروع به يافتن مسيرشان  به جوامع خدمات مالي و رقابت با بانك‌هاي تاسيس شده كردند. خدمات اصلي ارائه شده شامل بيمه، حقوق بازنشستگي، بازار پول و صندوق هزينه، وام ها و اعتبارها و اوراق بهادار است. در واقع در پايان سال 2001، سرمايه بازار 15 تا از بزرگ‌ترين ارائه‌دهندگان خدمات مالي شامل 4 موسسه غير بانكي است. فرآيند نوآوري مالي در دهه اول قرن21 پيشرفت چشمگيري داشت و اهميت و سودآوري موسسات مالي غير بانكي را افزايش داد.  

چنين سودآوري‌اي كه قبلاً به صنعت غير بانكداري محدود شده بود، موجب شد كه دفتر حساب‌دهنده ارز (OCC) بانك‌ها را به اكتشاف ابزارهاي مالي ديگر، متنوع كردن كسب‌و‌كارهاي بانك و همچنين بهبود سلامت اقتصاد بانكداري ترغيب كند. از آنجا كه ابزارهاي مالي متمايز توسط صنايع غير بانكي و بانكي اتخاذ شدند، تمايز بين موسسات مالي مختلف به تدريج ناپديد شد. اولين دهه قرن 21  همچنين نقطه اوج نوآوري فني در بانكداري و تغيير بزرگي را از بانكداري سنتي به بانكداري اينترنتي شاهد بوده است.


برچسب: ،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۰۵:۱۶ توسط:كيوان موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :