خريد خريد .

خريد

سامانه اعتبارسنجي بانك مركزي


سامانه اعتبار سنجي آيس نمايندگي فروش شركت مشاوره رتبه بندي اعتباري ايران است كه اين شركت تحت نظارت بانك مركزي فعاليت مي‌كند كه افراد حقيقي و حقوقي مي‌توانند با مراجعه به سايت شركت اعتبار يكپارچه سپهر و يا از طريق اپليكيشن اين شركت ( آيس ) پس از وارد كردن كد ملي و شماره تلفن همراه منطبق با كد ملي، تاييد هويت، پرداخت مبلغ گزارش گيري رتبه و نمره اعتباري خود و يا فرد و شركتي كه قرار است با آن وارد معامله مالي و اعتباري شوند، مشاهده كنند؛ البته بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري هم مي‌توانند از اين سامانه  اعتبارسنجي در تاييد و يا رد درخواست افراد وام گيرنده استفاده كنند. تقريبا تمامي بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري مجاز و مورد تاييد بانك مركزي و وزارت اقتصاد و امور دارايي هم با آن همكاري مي‌كنند تا اطلاعات درست افراد حقيقي و حقوقي و شركت‌ها و سازمان‌هاي دولتي و خصوصي وارد شود.

چه كسي رتبه و نمره اعتباري را ارزيابي مي‌كند؟

يك آژانس اعتبار سنجي با تجزيه و تحليل ويژگي‌هاي كيفي و كمي اعتباري افراد حقيقي و حقوقي و استعلام بانكي و استعلام ضامن رتبه و نمره اعتباري آنها را ارزيابي مي‌كنند. اين اطلاعات ممكن است از اطلاعات داخلي ارائه شده از سوي نهادهايي، مانند صورت‌هاي مالي حسابرسي شده، گزارش‌هاي سالانه و همچنين اطلاعات خارجي مانند گزارش‌هاي تحليلگران، مقالات خبري منتشر شده، تجزيه و تحليل كلي صنعت و پيش بيني‌ها تهيه شود. يك آژانس اعتبارسنجي در معامله مالي و اعتباري دخيل نيست و به عنوان يك گروه و سازمان مستقل و بي طرف از ريسك اعتباري را كه توسط يك نهاد خاص به دنبال جمع آوري پول از طريق وام يا صدور اوراق قرضه است، نمره و رتبه اعتباري افراد حقيقي و حقوقي را ارائه مي‌دهد.

انواع رتبه و نمرات اعتباري

هر آژانس اعتبار سنجي از اصطلاحات خاص خود براي تعيين رتبه بندي اعتباري استفاده مي‌كند. به طور كلي رتبه بندي اعتباري به دو گروه طبقه بندي مي شوند: درجه سرمايه گذاري و درجه سودا گرايي.

رتبه بندي درجه سرمايه گذاري به اين معني است كه سرمايه گذاري توسط آژانس رتبه بندي جامد در نظر گرفته شده است و احتمالا صادركننده شرايط بازپرداخت را رعايت مي‌كند. چنين سرمايه گذاري‌هايي در مقايسه با سرمايه گذاري‌هاي درجه سفته بازي، معمولا قيمت كمتري دارند.

سرمايه گذاري‌هاي درجه سوداگرانه ريسك بالايي دارند و بنابراين، نرخ بهره بالاتري را در پيش رو دارند تا كيفيت سرمايه گذاري‌ها را منعكس كنند.

عوامل موثر در اعتبارسنجي

يكي از عوامل موثر در اعتبار سنجي كه مي‌تواند براي تعيين رتبه و نمره اعتباري افراد حقيقي و حقوقي و شركت‌ها و سازمان‌هاي مختلف دولتي و خصوصي نقشي تعيين كننده داشته باشد، استعلام بانكي است. به همين دليل است كه سامانه اعتبارسنجي آيس يا اعتبار يكپارچه سپهر، تقريبا با كليه بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري مجاز و مورد تاييد بانك مركزي فعاليت مي‌كند. چرا كه از اين طريق مي‌توان به سابقه چك برگشتي افراد هم دسترسي پيدا كرد تا موسسات وام دهنده اطلاعات كاملي از سوابق مالي و اعتباري متقاضيان دريافت وام و تسهيلات داشته باشند. ريسك اعتباري اصطلاحي است كه آژانس‌هاي اعتبار سنجي در اختيار بانك‌ها و موسسات وام دهنده براي افرادي كه نمره و رتبه اعتباري خوبي ندارند و ممكن است نتوانند بازپرداخت وام و تسهيلات را به موقع انجام دهند، قرار مي‌دهند. هرچند رتبه و نمره اعتباري در سراسر دنيا داري يك حد استانداردي است اما ممكن است از يك موسسه و آژانس اعتبارسنجي نسبت به ديگري متغير باشد.

منبع: corporatefinanceinstitute


برچسب: ،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ فروردين ۱۳۹۹ساعت: ۰۵:۰۱:۳۷ توسط:كيوان موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :