خريد خريد .

خريد

استعلام چك برگشتي و قوانين مربوط به صدور چك


با توجه به آمار بالا و چشمگير استعلام چك هاي برگشتي در هر كشوري، قوانيني در راستاي صدور چك در ايران و ساير كشورها صورت گرفته است و هر چند سال يك بار بر اين قوانين اصلاحاتي صورت مي گيرد تا نقيصه قوانين گذشته را برطرف نموده و در راستاي بهبود سطح كيفي چرخه اقتصادي كشور با اعمال سخت گيري هايي كه صادر مي گردد، بتوان تا حد قابل توجهي از صدور هر گونه چك برگشت خورده جلوگيري به عمل آورد تا به اين منظور با استعلام چك برگشتي آمار كمتري از چك هاي برگشت خورده را در سيستم هاي بانكي شاهد باشيم كه در نهايت اين امر به چرخه اقتصادي كشور كمك مي كند. قوانين صدور چك در هر كشوري متفاوت مي باشد و هر كشوري بنا به شرايط محيطي خود قوانيني را براي صدور چك وضع مي كند كه در اين بين ما در ادامه به مقايسه قوانين مربوط به صدور چك در ايران و ساير كشورها خواهيم پرداخت تا اين اختلاف در قوانين كشورمان ايران با ساير كشورها تبيين گردد. پس ما را تا پايان همراهي كنيد تا به اين نتيجه دست يازيم.

قوانين مربوط به صدور چك در ايران

همانطور كه يادآور شديم؛ هر چند سال يك بار قوانين مربوط به صدور چك در ايران با تغيير و تحولاتي مواجهه مي گردد. بر اساس آخرين اين تحولات كه در آبان ماه سال 1397 صادر شده است؛ قوانين جديدي بر صدور چك علاوه بر ايجاد اصلاحات نسبت به قوانين گذشته مطرح شده است كه شايان توجه است. اين قوانين جديد در 24 ماده و چندين تبصره صادر شده است كه درج تمامي مواد و تبصره هاي آن در اين مختصر نمي گنجد ولي به عنوان به برخي از آن ها اشاره مي شود:

1-چك تنها در تاريخ مقرر درج شده در آن يا پس از آن قابل وصول مي باشد.

2- به هنگامي كه وجه يك دسته چك بنا به هر دلائلي پرداخت نشد، بانك مكلف مي باشد تا بنا به درخواست دارنده چك فورا غير قابل وصول بودن آن را در سامانه يكپارچه بانك مركزي ثبت نمايد و صراحتا علت يا عوامل عدم پرداخت را در اين سامانه قيد نمايد و با مهر و امضاء آن را به متقاضي تحويل دهد. چرا كه به هيچ گواهينامه عدم پرداختي بدون كد رهگيري و مهر شخص حقوقي در مراجع قضائي رسيدگي نمي شود.

3-درصورتي كه موجودي حساب صادركننده چك نزد حساب كمتر از مبلغ درج شده در چك باشد، بانك بنا بر تقاضاي دارنده چك مكلف است كه مبلغ موجودي در حساب را به دارنده چك بپردازد و دارنده چك نيز با قيد شدن مبلغ دريافت شده پشت چك آن را به بانك تحويل دهد.

قوانين صدور چك در انگليس

قوانين صدور چك در كشورهاي مختلف به گونه اي ديگر است. به عنوان مثال در كشور انگلستان تأكيد اصلي در اين راستا بر رعايت ضوابط است تا روان سازي روابط تجاري. در اين كشور دارندگان چك مي توانند امكان استيفاي آن را بيابند. به طور كلي در انگلستان، وصول مبلغ چك بهترين شيوه ارتباط ميان بانك ها محسوب مي شود و بنا بر اصول كلي قانون تجارت اصل و اساس بر مبناي سرعت است. به اين ترتيب كه خيلي سريع مبالغ موجود در چك ها وصول مي شوند و هرگز به تعويق نمي افتند تا چرخه اقتصادي كشور با رشد روزافزوني به روند خويش ادامه دهد. بنابراين در انگليس به عنوان يك كشور اروپايي پيشرفته روابط قابل اعتماد و مطلوبي ميان مشتريان و بانك ها برقرار است. چرا كه سيستم بانكي كشور مي داند كه كليه افراد حقيقي و حقوقي نسبت به وصول مطالبات خود خيلي سريع اقدامات لازم را به عمل خواهند آورد.


برچسب: ،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۴۴:۱۰ توسط:كيوان موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :